Nove i sveže srpske maline

Najveći deo proizvodnje maline u Srbiji izvozi se kao smrznuti proizvod za preradu. Ova tradicionalna industrija je praktično na raskršću zahvaljujući pritiscima klimatskih promena, tržišnih trendova i nestabilnosti lanca snabdevanja. Da bi odgovorio na ove izazove, Projekat Velika mala privreda udružio se sa Drenovcem, renomiranom firmom u trgovini malinom, kako bi osmislio pilot aktivnost usmerenu na primarne proizvođače. Drenovac je, kao agregator, okupio pet mladih tradicionalnih proizvođača iz okoline Arilja kako bi bili pioniri u pokušaju prelaska sa smrznute na svežu proizvodnju maline.

Aktivnost je počela u martu 2024. postavljanjem plastenika na pet lokacija, svaki površine 500 m². Drenovac pruža finansijsku podršku i ekspertizu, fokusirajući se na gajenje ne tako zastupljene i veoma tražene sorte Skaj. Ova sorta, idealna za prodaju na tržištu svežih proizvoda, omogućava znatno više cene od tradicionalnih smrznutih malina. Takođe, pored svakog plastenika postavljene su meteorološke stanice kako bi se ublažio uticaj nepredvidive klime.

Sredinom juna počela je prva berba, koja je prevazišla očekivanja. Maline se plasiraju preko lokalnog maloprodajnog lanca Gomex, distributera Agrobel Sistem i onlajn platforme Vaša bašta. Ovaj pristup će produžiti sezonu na dva perioda berbe u ukupnom trajanju od pet meseci, u poređenju sa tradicionalnom berbom od mesec dana, a očekuje se i dvostruko veći obim prodaje od oko 10.000 kg za 2024 godinu.

Uspeh aktivnosti je uslovljen blagovremenim agrotehničkim merama, preciznim upravljanjem zasadom i velikom potražnjom na tržištu. Digitalna precizna tehnologija i e-trgovina odigrali su ključnu ulogu u proizvodnji i distribuciji, uz veliku važnost onlajn alata u marketingu premijum proizvoda. Zainetresovani su i nemački kupci, zbog čega firma Drenovac već planira proširenje postavljanjem 15 plastenika u narednoj sezoni.

Ključni aspekt ove inicijative je bio uključivanje mlađih ljudi, vlasnika manjih gazdinstava,  podstičući tako njihov ostanak u ruralnim područjima. Profitabilnost intenzivne proizvodnje u plastenicima obezbeđuje značajan dodatak postojećim prihodima, a ne zamenu tradicionalnog uzgoja na otvorenom. Ovaj pilot projekat je pokazao potencijal za širenje, uz verovatno uključivanje više agregatora i repliciranje modela, obezbeđujući održivost i profitabilnost srpske proizvodnje maline u uslovima promenljive klime.